ДНЗ "ВПУ-34 м. Стрий" – школа національного відродження

/Files/images/147_G.jpgСтрийщина не обділена навчальними закладами. В цьому освітньому конгломераті впевнено почувається Державний навчальний заклад "Вище професійне училище №34 м.Стрий".

Про своє, рідне, не можна говорити без любові. У затишному старовинному куточку Стрия, який потопає у зелені, красуються навчальні корпуси ДНЗ "ВПУ-34 м. Стрий". Окрасою взірцевої території, з її миловидними квітниками, зручними пішохідними доріжками є знаменна ботанічна пам’ятка – розкішний 85-літній Дуб Івана Франка та пам’ятний камінь, який нагадує про історію посадки Дуба в честь десятиліття з дня смерті Великого Каменяра.

Освітня домівка – ВПУ-34 – наче розгорнута книга, з давніх і новітніх сторінок якої учні та науково-педагогічні працівники черпають не тільки мудрість, але й снагу та натхнення. Як і кожна людина, кожен навчальний заклад має свою історію. Минуле Вищого професійного училища №34 – неповторне та славне.

Училище знаходиться в приміщенні, в якому розташовувалась при “Просвіті” м.Стрия “Руська бурса” (пізніше, від 1932 р. – “Українська бурса”, де були розташовані “Українська гімназія” та Жіночий Учительський Семінар “Рідної школи”). Потім “Українська бурса” перейшла у свою нову будівлю по вулиці Ю.Крашевського (у часи національно-визвольних змагань вулиця носила ім’я Богдана Хмельницького, згодом – Осипенка, а з 1992 р. – Гайдамацька, де і сьогодні знаходиться ВПУ-34), побудованої на кошти української громади.

Прискоренню будівництва нової бурси сприяв фундатор і перший Голова “Просвіти” на Стрийщині Степан Сас Дубравський.

Учитель записав частину свого майна (в розмірі 20.000 австр. корон) на “Руську бурсу”, як “залізний капітал”, з відсотків якого установа мала давати щороку 5 стипендій бідним учням.

У 1907 р. будинок «Руської Бурси» купив за 83.000 корон «Молочарський союз», а Відділ установи розробляв заходи щодо подальшої розбудови нової просторішої бурси. І в 1912 р., під головуванням катехита о.Юліана Дзеровича, за планом інженера Степана Гурина, була збудована величава будівля, - одна з найбільших в Стрию. Однак, не довго тодішня молодь користувалась своїм «домом». Після Першої світової війни будинок забрало польське військо. Але згодом, 1920 р., після тривалих заходів і клопотань адвоката доктора Єроніма Калитовського, військо звільнило приміщення будинку. Проте він був таким знищеним, що вже не можна було відкрити бурсу через нестачу фондів на відновлення. Відділ, який очолював д-р Антін Герасимів, запропонував шкільній «Кураторії» у Львові винайняти будинок для «Української гімназії» та дівочої семінарії «Рідної Школи». Ціни, яку запропонувала «Кураторія» (а це – 120.000 польських марок (замість 1.200.000.)), вистачало ще й на сплату податків.

Не бажаючи допустити того, щоб уряд забрав будинок, вирішено дати його задарма згаданим вище українським школам. Але у 30-х р.р. «Шкільна Кураторія» «зламала» умову – усунула українського директора Грицака М. і розташувала в «Українській Бурсі» гімназію, яку очолив директор-поляк Фрончкевіч. Згодом була створена чисто польська - 2-га Державна гімназія.

У роки національно-визвольної боротьби української нації будинок «Руської Бурси» був домом «Військового Пласту» (згодом – місце постою Стрийської Окружної військової команди, що була зверхньою владою Стрийської військової залоги).

У підвалах (пивницях) «Руської бурси», у скринях на вугілля зберігалось чимало військової зброї, яку придбали військові пластуни перед Листопадовим зривом і заховали її тут - «на всякий випадок». Бурса стала домівкою і для гуртка «Пугачів» Стрийського Військового Пласту, який отримав найкращий, який тоді можна було собі уявити, військовий вишкіл.

20 травня 1919 р. поляки захопили Стрий, «зірвали останній листок полегшення Листопада», і «закували в кайдани» Стрийщину двадцятирічною неволею…

А далі, вулицями нашого міста, крокувала війна. Там, де ступали її ноги, - залишались розбрат і смерть…

І в такий важкий, повоєнний час ВПУ-34 бере свій початок з ФЗУ-1, яке було засноване в 1944 р. як навчальний заклад для підготовки фабрично-заводських підприємств Стрия та Стрийського району. Першим директором ФЗУ-1 був Каченюк Петро Павлович.

Тоді, на цій території знаходився лише один навчальний корпус – старий корпус колишньої Української гімназії. Контингент учнів становив 52 учні, які начались за трьома робітничими професіями:

· слюсар з ремонту вагонів;

· помічники машиністів;

· кондуктори.

У 1946 р. ФЗУ-1 перейменували в ЗУ-2. Очолив цей навчальний заклад новопризначений директор – Жидецький Владислав Владиславович. Навчання в училищі проводилось за аналогічними професіями, які були в 1944 р.

У 1954 р. ЗУ-2 перейменували в ТУ-3. В училищі в цей час нараховувалось 240 учнів. А тепер тут готують робітників за наступними спеціальностями:

· машиністи парових машин;

· механізатори сільського господарства;

· електромеханіки;

· радіомеханіки;

· бухгалтери.

1958 рік. ТУ-3 перейменовано в ТУ-5. Упродовж цього періоду в училищі нараховувалось 300 учнів. ТУ-5 готувало робітників уже за такими професіями:

· механіки автомобільного транспорту;

· електромеханіки;

· дизелісти, сантехніки, вентиляційники;

· монтажники нафтових і хімічних промислів;

· монтажники залізобетонних конструкцій.

У 1963 р. ТУ-5 реорганізовано в МПТУ-34. Кількість учнів становила 580 чоловік. Базовим підприємством училища став трест «Промхімсантехмонтаж», на підприємствах якого працевлаштовувались випускники. В цьому ж році розпочато будівництво їдальні, спортзалу та актового залу.

Керівниками училища в цей час були: Мінєєчев Костянтин Іванович (1959-1972), Смирнов Едуард Павлович (1972-1974) та Журавльов Микола Миколайович (1974-1986).

У 1984 р. Училище реорганізовано в СПТУ № 34./Files/images/DSC05691.JPG

У 1986 р. Училище очочив Пилипів Іван Михайлович, з іменем якого пов’язані найбільш вагомі здобутки СПТУ № 34. Власне, з ініціативи Пилипіва І.М. в 1991 р. реорганізовано СПТУ у ВПУ-34. В училищі відкрито 2 факультети – кулінарний та кравецький.

Плідним на здобутки національного відродження був 1992 р., в якому відкрито музей «Народна світлиця» за ініціативою та ідеєю директора ВПУ-34 Івана Пилипіва, викладача історії України Ігоря Кобрина, педколективу та учнівської молоді в приміщенні архітектурної пам’ятки історії – «Руської бурси»(1912), збудованої на основі акції «самодопомоги», яку започаткував у 1876 р. о.Федусевич (розповсюджував збірки між учнями, щоб допомогти бідним учням, які не мали одягу або ж грошей на шкільні оплати) для потреб неписьменних українців і просвітян Стрийщини. Згодом у стінах Бурси були розташовані «Українська гімназія», «Жіночий учительський семінар Рідної школи». Відтак, засновано музей у 2010 році, наказ від 10.02.2010 р. № 26 а по ВПУ-34 м.Стрия, а керівником призначено викладача української мови Ірину Заблоцьку.

«Музей, - як писав Микола Адаменко, - це жива пам’ять корінної диволюдини, це наша станція вузлова духовності України”. Справді, музей «Народна світлиця» Вищого професійного училища № 34 м.Стрия – це літопис, а музейні пам'ятки - свідки минулого, які оповідають про важливі історичні події, і, звичайно, про життя та побут населення Бойківщини та Наддністрящини XIX – XX ст.

Сьогодні ВПУ-34 очолює відмінник освіти України, викладач-методист – директор Пилипів Іван Михайлович. Завдяки ідеям і натхненню ініціативного керівника, училище з 1986 р. і до сьогоднішнього дня перетворилось у великий навчально-виробничий комплекс, який складається з навчально-виробничих майстерень, навчальних корпусів, лабораторій, їдальні та гуртожитка. Іван Михайлович активно продовжує та примножує традиції та півстолітні здобутки навчального закладу. Свідченням цього є врятування 85–річного Дуба (який росте на території училища), посадженого Стрийською громадою на честь 10 роковин з Дня смерті Івана Франка; освячення фігури Богородиці, яка своїм покровом оберігає та навчає кожного християнина, як знайти тиху пристань у сучасному бурхливому морі, яке називається «Життям».

Так, станом на 1 вересня 2010 року число дітей-сиріт становить 34 учні, а на

30 червня 2011 року – 21 учень, враховуючи те, що упродовж року випустилося 14 учнів (це найбільша кількість в порівнянні з іншими училищами).

До 45% наших учнів – це діти з малозабезпечених або зовсім бідних сімей.

Значна частина учнів отримувала пільгове харчування.

Велику увагу приділяється наданню соціальної підтримки та допомоги дітям-сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування та дітям з малозабезпечених сімей. Вони знаходяться під безпосереднім наглядом та опікою колективу та адміністрації училища. В 2010 р. було оздоровлено 4 учнів цих категорій.

Згідно нормативних актів Кабміну України, Міністерства науки та освіти та Обласного комітету профтехосвіти такі діти забезпечені:

- безплатним харчуванням,

- гуртожитком,

- матеріальною допомогою та допомогою на придбання одягу та взуття та на придбання канцтоварів та підручників

Іногороднім учням надається добре обладнаний гуртожиток.

З метою дотримання вимог охорони дитинства та зміцнення здоров’я учнів та працівників ВПУ-34 пропонуються путівки в санаторії Моршина, Трускавця, Любіня Великого, а також путівки в табори відпочинку Одеси, Коблево, Херсона, Миколаєва та табір «Свірж».

За цей навчальний рік одноденно оздоровилися 280 учнів нашого училища.

В училищі діють належним чином обладнані санвузли, душова, обладнані кімнати дівочої гігієни в гуртожитку. Всі приміщення училища забезпечені вогнегасниками та першими засобами пожежогасіння.

Для забезпечення медичного обслуговування в училищі діє медичний пункт та обладнано стоматологічний кабінет. Налагоджено співпрацю з поліклінічним відділенням Стрийської міської дитячої лікарні.

З метою запобігання травматизму на виробництві, в побуті та запобіганню нещасних випадків постійно проводяться інструктажі з ТБ на заняттях у виробничих майстернях, у спецкабінетах, під час проживання в гуртожитку, а також інструктажі з правил протипожежної безпеки, безпеки використання електроенергії, поведінки на транспорті та на воді.

Разом із штабом ЦО ВПУ-34 систематично проводяться заняття з евакуації учнів училища на випадок пожежі чи іншого стихійного лиха чи техногенної катастрофи. Систематично проводяться бесіди з учнями училища по дотриманню санітарно – гігієнічних норм та норм протипожежної безпеки.

За підсумками навчання учні училища отримують матеріальне стимулювання у вигляді стипендій, яку отримують більше 90 % учнів училища, а також премії та матеріальні допомоги.

За активну участь в громадському житті училища велика група учнів та працівників училища нагороджені грамотами та подяками Обласного управління профтехосвіти, будинку техніки та палацу естетичного виховання та адміністрації училища

Постійними призерами на обласних конкурсах є учасники художньої самодіяльності нашого училища. Так, у 2010-2011 навч. рік художня самодіяльність училища у конкурсі «Творчості проміння золоті!» зайняла призове ІІІ місце. У другому етапі фестиваля–конкурсу “Мріяти, жити, любити» командна робота наших учнів нагороджена подякою.

Музей «Народна світлиця» зайняв І місце в номінації «Найкраще експозиційне оформлення» огляду-конкурсу музеїв при професійно-технічних навчальних закладах Львівської області.

Команда «Легіон» нашого училища в фінальних змаганнях «Брейн-рингу» зайняла четверте місце серед училищ області.

З метою дотримання правопорядку неповнолітніми в училищі створено:

- постійнодіючу Раду профілактики правопорушень;

- функціонує внутрішньоучилищний журнал обліку дітей, схильних до правопорушень та протиправної поведінки.

Налагоджено співпрацю зі:/Files/images/DSCN6786.JPG

-Службою у справах неповнолітніх Стрийського міськвиконкому,

-Кримінальною міліцією в справах неповнолітніх м. Стрия та Стрийського району,

-відділом юстиції,

-працівниками служби охорони правопорядку,

-благодійним фондом «Салюс»,

-Товаристом Червоний хрест,

-греко-католицькою інтелігенцією,

-духовенством Стрийщини,

-катехитичною комісією Стрийської єпархії .

З метою просвітницько –культурної роботи серед учнів та працівників училище співпрацює з:

-представниками молодіжних та громадських організацій;

-культурними діячами;

-представниками ЗМІ(газети «Гомін волі», «Рідне поле», місцеве телебачення), відділами культури міста та району та районним радіовузлом.

Щорічно учні залучені до загальноміської толоки, приуроченої Великоднім святам, Дню міста, Дню Незалежності.

З метою зайнятості учнів у позаурочний час в училищі діє так званий «Розклад № 2»- робота гуртків: художньої творчості(10), технічної творчості (3), спортивні секції (2), художньо- прикладного мистецтва (2). Налагоджена співпраця з студією спортивно-бального танцю ”Крок”.

Учні училища забезпечуються державною стипендією, а кращі учні, які беруть активну участь в громадському житті училища, займають призові місця з предметних олімпіад, на конкурсах технічної творчості та художньої самодіяльності, отримують іменну стипендію імені Богдана Барабаша (мецената ВПУ-34 із Діаспори, який тут навчався у стінах колишньої гімназії ).

Кращих випускників училища запрошують на роботу такі роботодавці області та району:

ВАТ “Галенергобудпром”; ВАТ“Промхімсантехмонтаж”; БМФ”Стрийбуд”;

ВАТ “Центростальконструкція”; “Стрийтеплокомуненерго”;

ВАТ ”Стрітекс”; Стрийська Райспоживспілка”; ТзОВ”Кірич”.

ВАТ ”Стрийський хлібокомбінат”;ПП ”СЦ-Сервіс-Центр Стрий”;

Укладено договори про співпрацю з такимипідприємствами:

ПрАТ «Стрітекс», ТзОВ «Гетьман», завод ВРЗ, ВАТ Меблевий комбінат «Стрий», ТзОВ «Стрийбудмонтаж», ТзОВ «Техносервіс», підприємствами ресторанного господарства Стрия та району.

Учні кулінарного факультету виконують замовлення згідно державної адміністрації та Міської ради. Успішно продовжуємо співпрацю згідно договорів по наданню послуг харчування Стрийському аграрному коледжу та виготовлення пельменів та вареників для підприємства «СМіО».

У літній період училище співпрацює з базами відпочинку «Політехнік-3»

с. Коблево та «Арго» с. Затока, де наші учні проходять практику і оздоровлення.

В листопаді місяці проведено обласний семінар майстрів виробничого навчання кулінарного факультету, де наші майстри проводили «Майстер-клас» та ділились досвідом.

На базі їдальні училища проводився районний і міський конкурс «Кращий кухар».

Випускники, які отримали кваліфікацію «Молодшого спеціаліста», мають можливість продовжити навчання у Вищих навчальних закладах, зокрема, на ІІІ курсі Національного університету «Львівська політехніка»; Львівському університеті ім. Івана Франка; Дрогобицькому державному педагогічному університеті ім. Івана Франка; Хмельницькому технологічному університеті «Поділля» та в інших навчальних закладах.

Період навчання в училищі зараховується в трудовий стаж.

Іногородні забезпечуються гуртожитком.

За бажанням учнів та батьківського комітету учні забезпечуються гарячим харчуванням.

ДЛЯ ВСТУПУ В УЧИЛИЩЕ ПОТРІБНО ПОДАТИ ТАКІ ДОКУМЕНТИ:

1. Свідоцтво про освіту (оригінал);

2. Свідоцтво про народження, паспорт;

3. Довідки: а) з місця проживання;

б) про склад сім’ї.

4. Фотографії – розм. 3 х 4 (8шт.);

5. Ідентифікаційний номер;

6. Довідка про стан здоров’я (форма 086-у).

Вище професійне училище №34 м.Стрия знаходиться за адресою:

вул. Гайдамацька, 15, м.Стрий, Львівська обл., Україна, 82400;

Тел.: (03245) 5-20-03; 5-30-56.


vpu-34@ukr.net

Кiлькiсть переглядiв: 3221

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.